A kommunista diktatúrától évtizedeken át szenvedő országok közös és különleges feladatának nevezte a múlt feltárását a német államfő hétfőn Budapesten. Joachim Gauck, aki a Nagy Imre mártírhalált halt miniszterelnök újratemetésének huszonötödik évfordulója alkalmából rendezett budapesti megemlékezéseken vesz részt, a Terror Háza Múzeumban Áder János magyar köztársasági elnökkel együtt erősítette meg, hogy a két ország együttműködik a kommunizmus áldozatainak számbavételében. Utalt arra, hogy a megállapodás bejelentése fontos része budapesti látogatásának.
A német államfő – akit a kommunista diktatúra felszámolásában vezető szerepet játszó több egykori keletnémet ellenzéki is elkísért a magyar fővárosba – nyilatkozatában a demokrácia, a jogállam védelméért állandó éberségre intett, és hangsúlyozta a terror minden formája elleni fellépés szükségességét. Gauck sikert kívánt a megállapodásban foglaltak megvalósításához. Emlékeztetett arra, hogy korábban a nemzetiszocialista bűnök feltárásáért hasonló adatbázisokat hoztak létre. Felhívta a figyelmet arra, hogy a túlélők iránt is erkölcsi kötelezettség a történelem sötét fejezeteinek feltárása.
Joachim Gauck hangsúlyozta, hogy a demokrácia építményét ma is sok veszély fenyegeti Európában és szerte a világon. Úgy értékelte, hogy a „vörös és barna” fenyegetés mellett más fenyegetések is léteznek. Az egykor a kommunista diktatúrától szenvedő országok különleges feladatának nevezte, hogy felhívják a figyelmet a veszélyekre.
Az egykori NDK-ból származó, pályáját evangélikus lelkészként kezdő német szövetségi elnök figyelmeztetett arra is, hogy nem csak a terror képes a társadalom alapjainak aláásására. Emlékeztetett arra, hogy a nyílt terrort sok esetben hatalmi visszaélés, „állami gőg” követte, azaz – mint fogalmazott – terror nélkül is létezhet elnyomás. „Az egykori hóhérok, a korábbi felelősök kesztyűt váltanak, a kezük többé már nem véres” – jelentette ki Gauck, utalva arra, hogy a társadalomra azonban továbbra is veszélyt jelentenek, és az éberséget ezzel kapcsolatban is elengedhetetlennek nevezte.